Tağut: Kutsal Aldanışın Soyağacı gerçeği yazdı… Hz. Ayşe’nin yaşı

Şeriatın tartışıldığı bir programa katılan Diamond Tema, Hz. Ayşe’nin evlendirilmesi konusuyla ilgili “Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenemezsin” ifadelerini kullandı. Tema hakkında halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama iddiasıyla soruşturma açıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tema, “Suç işlemedik, kaynaklarıyla konuştuk” dedi. Bir süredir Arnavutluk’ta yaşadığını paylaşan Diamond Tema, kendisini hedef alanlara “mağlup olmayacağını” belirtti.

“Bir daha Türkiye’ye geldiğimde istiyorlarsa tutuklarlar, nezarete atarlar, mahkemeye çıkarız, ifade veririz. Hiç problem değil. Ama ben bunu bu hafta yaşamak istemedim. Bu olay gündemdeyken ters kelepçeyle fotoğraflarımın paylaşılmasını istemiyorum. Bunları mutlu etmek istemiyorum. O zevki tattırmayacağım” ifadelerini kullanan Tema, dört ila beş ay içerisinde Türkiye’ye gelebileceğini de belirtti.

SONER YALÇIN HZ. AYŞE’NİN YAŞINI “TAĞUT” KİTABINDA YAZDI

Gazeteci – Yazar Soner Yalçın “Hz. Ayşe’nin yaşı” başlıklı köşe yazısı ardından Kırmızı Kedi Yayınevi’nden yeni çıkan “Tağut: Kutsal Aldanışın Soyağacı” isimli kitabında, İslam aleminin en çok tartışılan konusunu kaleme aldı. Çeşitli kaynaklarda Hz. Ayşe’nin 6, 9, 15, 18 yaşlarında evlendirildiğinin yazıldığını hatırlatan Yalçın, ortaya atılan hiçbir yaşın gerçek olmadığını belirtti.

GERÇEK YAŞI AYRINTILARIYLA BU KİTAPTA

Gazeteci Yalçın son çıkan kitabı “Tağut: Kutsal Aldanışın Soyağacı”nda Hz. Ayşe’nin evlendirildiği asıl yaşı yazarak çok tartışılan konuya noktayı koydu.

“Tağut: Kutsal Aldanışın Soyağacı” kitabında Hz. Ayşe’nin yaşının yer aldığı bölüm ise şu şekilde;

“Mekke’nin en büyüğü Kureyş kabilesinin alt kolları vardı. Bunlardan biri de Teym idi. Cahiliye döneminde (savaşlarda esir alınıp cariye yapılması utancının önüne geçmek için) kız çocuklarını toprağa diri diri gömen/ suda boğan / kuyuya atan zengin kabilelerden biriydi Teym…

Hz. Ebubekir bu boydandı. Kızı Hz. Ayşe’yi, gelenek gereği akrabası Mut’im oğlu Cübeyr’e verdi. Hz. Ayşe kaç yaşındaydı? Adet görme/ hayız kızlar için ergenliğin ölçüsüydü. Dini ve hukuki sorumluluğun başlangıcını teşkil ediyordu. Sadece İslam değil tüm inançlarda evlilik yaşı hayız ile başlardı.

Putperest Cübeyr, Hz. Ebubekir’in Müslüman olmasına tepki göstererek nikâhı bozdu. O halde: Hz. Ebubekir, 38 yaşında/ 611 yılında Müslüman oldu. Demek 611 yılından önce kızını evlendirmişti. Yoksa Cübeyr, Müslüman olmuş Hz. Ebubekir’in kızıyla evlenir miydi?

Resmi olarak belirtilen Hz. Ayşe’nin 614 doğumlu olması imkansız!

Hz. Muhammet’in Hz. Ayşe ile evliliği 622 yılı sonu veya 623 yılı başında Medine’de oldu. Kimine göre 624 evlilik yılı…

Hz. Muhammet ile evlendiğinde Hz. Ayşe’nin yaşı 6 veya 9 nasıl olur? Ki: Kızı Hz. Fatma ile aynı yaşta olduğu belirtiliyor ki, o halde evlendiğinde Hz. Ayşe’nin yaşı en az 20 olmalı…

Ekleme yapmalıyım:

Kadının koca evinden kovulması o dönem büyük leke idi. Kadınları cahiliye dönemi yobazlığından kurtarmak isteyen Hz. Muhammet yaşamıyla da topluma örnek oldu. Hz. Ayşe ile evlenmesinin sebebi bu idi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir