ABBA’dan Eurovision kutlaması: ‘Zaferin ardından yaşanan kaosta hayallerimiz nelerdi?’

Bjorn Ulvaeus, Benny Andersson, Agnetha Faltskog ve Anni-Frid Lyngstad’dan oluşan 1970’lerin ikonik pop grubu ABBA, Nisan 1974’te ‘Waterloo’ adlı şarkılarıyla Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci oldu. 1982’de dağılan İsveçli grup, Eurovision başarısının yıl dönümünü kutladı.

Grup, “Bizi ilk kez 1974 Eurovision finalinde gören milyonlarca kişinin müziğimizi yalnızca bir nesle değil, aynı zamanda nesillere aktardığını düşünmek biraz baş döndürücü ve mahcup edici” dedi.

‘HAYALLERİMİZ NE KADAR BÜYÜK OLURSA OLSUN, GERÇEKLİK ONLARI AŞMIŞTIR’

ABBA sözlerine, “Londra’daki Abba Voyage’ı (sanal konser rezidansı) her ziyaret ettiğimizde bunun kanıtını görüyoruz ve bu nedenle şarkılarımızın hâlâ dünya çapında yankı uyandırdığını bilerek bu etkinliğin 50’nci yıl dönümünü kutlayabiliyoruz. Brighton’daki Dome’da dördümüz sahne arkasında Avrupa’daki tüm jürilerin kararlarını beklediğimizden bu yana 50 yıl geçtiğini idrak etmek zor. Peki o gerilim dolu anlarda ya da Eurovision tarihinde çok az farkla elde ettiğimiz zaferin ardından yaşanan kaosta hayallerimiz nelerdi? Dört farklı hayal olduğuna şüphe yok ama ne kadar büyük olursa olsun gerçeklik onları aşmıştır, orası kesin” diye devam etti.

Grup yıllar içinde ‘Dancing Queen’ (1976), ‘Gimme! Gimme! Gimme!’ (1979) ve ‘Super Trouper’ (1976) gibi hit şarkılar çıkardı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir